e-ticaretphoto

E-TİCARET SİTESİNİN AVANTAJLARI

İnternet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek ve ya sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemidir. Kısaca tanımlayacak olursak e-ticarete, ticaretin elektronik versiyonu diyebiliriz. Bu tanımın dünyaca kabul görmüş kurumlar tarafından daha resmi şekilde olanı ise şöyledir;

OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı)
Sayısallaştırılmış yazılı metin, ses ve görüntünün işlenmesi ve iletilmesine dayanan kişileri ve kurumları ilgilendiren tüm ticari işlemlerdir.

Elektronik Ticaret veya “E-Ticaret” anlam olarak genellikle internet üzerinde mal ve/veya hizmet satın alma hareketi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle günümüzün sıcak konusu olarak her web sitesi üzerinde sanal mağazalar veya sanal alışveriş merkezleri görmek mümkündür.

E-Ticaretin yararları nelerdir?

-Firmanın internet üzerinden müşterilerine bilgi sunabileceği 7/24 açık bir şubesi oluşur. E-ticaret siteniz olduğu taktirde Türkiye’nin 81 iline 7/24 satış yapabilirsiniz. Fiziksel mağazanızı belirli saatler arasında (Örneğin 09.00 – 18.00) açık tutabilirsiniz ve sadece o saatlerde mağazanıza gelen kullanıcılara satış yapabilirsiniz. Ancak sanal mağazanız yani e-ticaret siteniz olduğunda günün 24 saati ürün satışı yapma imkânınız vardır.

-E-ticaret sitesi olmayan işletmeler sadece bulundukları konumda satış yapabilirler. Yani mağazalarını gören potansiyel kullanıcılara. Ancak e-ticaret sitesi açıldığında tüm Türkiye’ye ulaşma imkânınız vardır. Yani Türkiye’nin 81 iline hatta yeni gelişmelerden sonra yurt dışına dahi satış yapabilirsiniz. Bir mağazanın online satış sitesinin olmasının en büyük avantajı budur. Unutulmamalıdır ki milyonlarca internet kullanıcı bulunmaktadır ve her geçen gün internet üzerinden yapılan ürün satışı sayısı artmaktadır.

-Elektronik ortamda saniyeler içinde veriler aktarıldığından zamandan tasarruf gerçekleşir.

-Müşteri için daha fazla ürün seçeneği sunulmaktadır.

-Sanal mağazanız, maddi yükünüzü azaltılabilir. Giderler arasında farkları net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Fiziksel mağazanızda depolama, eleman giderleri, mağaza kirası, faturalar ve birçok gider ile karşı karşıya kalırsınız. Ancak e-ticaret sitesi açtığınızda yapmanız gereken harcama belirlidir.

-Stok, maliyet bilgileri elektronik ortamda olduğu için stoğunuzda ne kadar ürün olduğunu ve bu ürünlerden kaç tane sattığınızı bilirsiniz. Hatta tedarikçileriniz var ise stok tutmadan online satış yapabilirsiniz ve tedarikçilerinizin stoğunu elektronik ortamdan takip edebilirsiniz.

-Tedarikçinin büyük bir ofise ihtiyaç duymadan internet üzerinden sanal alışveriş merkezini oluşturmasına olanak sağlar.

-İnternet gibi global bir ortamda kolay kolay dalgalanma olmayacağı için enflasyon nedeniyle zarar oluşmaz.

-Ürünlerini satabileceği yeni bir kanal oluşturursunuz.

-Ürünleri hakkındaki bilgileri detaylı olarak sunabileceği bir platforma sahip olursunuz.

-Stoğunuzda ürün bulundurmayarak talebe göre satış yapabilirsiniz.

-E-ticaret ile her an yeni müşteri bulma imkânınınız yüksektir.

-Reklam masraflarını azaltarak daha fazla müşteriye sahip olabilirsiniz.

Eğer bir E-ticaret sitesi kurmak ve online olarak satış yapmak istiyorsanız Bono Yazılım ailesi sizinle beraber çalışmaktan gurur duyar.

Comments are closed.